eDek Logo

Elektroniczne Deklaracje

Nowy certyfikat SSL na serwerach e-Deklaracje

Od 5 marca 2016 na serwerach platformy e-Deklaracje jest używany nowy certyfikat SSL, służący do weryfikowania tożsamości witryny i nawiązywania bezpiecznego, szyfrowanego połączenia. Informacja o tym ukazała się na Portalu podatkowym Ministerstwa Finansów i jest dostępna pod tym linkiem:

Informacja o nowym certyfikacie SSL

Ten nowy certyfikat korzysta z zaawansowanych algorytmów kryptograficznych, których mogą nieobsługiwać starsze wersje systemów Windows:

  • Windows XP
  • Windows Server 2003
Objawia się to występowaniem błędu podczas próby nawiązania połaczenia z serwerami e-Deklaracje podczas wysyłania deklaracji lub pobierania potwierdzeń. W treści błedu może wystąpić komunikat tej treści:

Nie można ustanowić relacji zaufania dla bezpiecznego kanału SSL/TLS.

Jak sprawdzić, czy komputer obsługuje algorytm SHA-256?

Nowy certyfikat jest dostępny pod tym linkiem Nowy certyfikat SSL

  • Należy pobrać ten plik, zapisać na dysku komputera, a następnie otworzyć, klikając dwukrotnie w pobrany plik.
  • Następnie należy wybrać zakładkę "Szczegóły" i sprawdzić wartość pola "Algorytm podpisu"

Jeśli wartość pola "Algorytm podpisu" wynosi "sha256RSA" oznacza to, że system Windows poprawnie rozpoznaje ten algorytm.

poprawny certyfikat

Jeśli wartość przyjmuje ciąg cyfr rozdzielanych kropkami oznacza to, że system Windows nie rozpoznaje tego algorytmu i nie będzie możliwe nawiązanie połączenia z serwerami e-Deklaracje.

niepoprawny certyfikat

Jak rozwiązać ten problem?

Najprostszym rozwiązaniem jest zainstalowanie wszystkich dostępnych aktualizacji z witryny Windows Update. Wśród nich znajduje się poprawka dodająca do systemu obsłygę algorytmu SHA-256, co pozwoli na skuteczne łączenie się z witryną e-Deklaracje.

Jeżeli jednak, z pewnych powodów - np. niekompatybilność aktualizacji z starszymi aplikacjami, nie można zainstalować wszystkich aktualizacji, to można pobrać z witryny Microsoft Support tylko tę poprawkę (HotFix), która zawiera obsługę tego algorytmu. Poprawkę można uzyskać pod adresem:

https://support.microsoft.com/en-us/kb/968730

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyższe wyjaśnienie pozwoli Państwu na skuteczne wysyłanie deklaracji i pobieranie potwierdzeń przy pomocy naszego programu.

W wypadku pytań - prosimy o kontakt.

Zespół programu eDek - Elektroniczne Deklaracje

Copyrights (c) WORD Software 2008-2023